זכויות בן זוג בפנסיה של בן זוגו

פורסם: 09/08/2010 |תגובות: 0 | צפיות: 53 | Share

 

אירית רייכמן

לא פעם קורה שגירושין מתרחשים כשאחד מבני הזוג (או שניהם) מקבל פנסיה.יש לדעת כי זכויות פנסיוניות שנצברו במהלך הנישואין, נחשבות לרכוש משותף, שאמור להתחלק בין בני הזוג בעת הגירושין. העיקרון המקובל הוא שכאשר בן הזוג שצבר את זכויות הפנסיה יפרוש לגימלאות, בן זוגו יהיה זכאי לקבל מחצית מתשלומי הפנסיה, יחסית לתקופה שבה בני הזוג היו נשואים זה לזו.

מאת: עו"ד אירית רייכמן

בהקשר זה, ברצוני להפנות אתכם לפסק דין תקדימי (תמש (ת"א) 22575-03 פ' ל' נ' פ' ש') שפורסם החודש על ידי השופט שילה מביהמ"ש לענייני משפחה בת"א. פסיקה זו התווספה לשרשרת הפסיקות אשר עסקו באחרונה בשאלה מהי הדרך הנכונה לחישוב חלקו של אדם בפנסיה של בן זוגו – האם לפי המשכורת במועד הקרע או לפי המשכורת האחרונה טרם היציאה לגמלאות?

מה קובע?  – המשכורת האחרונה או המשכורת במועד הקרע?

במקרה הנידון, בין מועד הפסקת השיתוף בין הצדדים (מועד הקרע) לבין משכורתו האחרונה והקובעת לפנסיה של הבעל חלפו כמעט 3 שנים. האישה טענה כי לפי הסכם הגירושין (שקיבל תוקף פס"ד) יש לחשב את חלקה היחסי בפנסיה של הבעל, לפי משכורתו האחרונה. מנגד טוען הבעל, כי על פי ההסכם יש לחשב את חלקה היחסי של האישה על בסיס משכורתו במועד הקרע (ולא על בסיס המשכורת במועד הפרישה).

שני הצדדים הציגו בפני בית המשפט אסמכתאות משפטיות התומכות בעמדתם. הבעל הסתמך על  פסק דינו של ביהמ"ש המחוזי בת"א שניתן בעמ"ח 1014/06 לפיה "אין למערער חלק ונחלה בגידול שחל במשכורתה של המשיבה בתקופה שבה הצדדים צהובים זה לזה וכשחלפו יותר מחמש שנים) מהמועד המוסכם של הקרע ביניהם".

לעומת זאת , בפסק דינו של  השופט גרינברגר בביהמ"ש לענייני משפחה בירושלים בתמ"ש 10612/98, פסק דין שאושר ע"י ביהמ"ש המחוזי בירושלים בע"מ 2038/07 (ביום 2.9.07), נקבע כי: "אין חולק כי במהלך הנישואין תורם כל אחד מבני הזוג את חלקו מתוך צפייה ליהנות בעתיד מהפרות המשותפים … סבורני כי במקרה של תקופת נישואין ארוכה, לא בנקל יהא לנתק את הקשר בין החיים המשותפים לפני הפרוד לקידומו של בן הזוג בעבודה לאחר הפירוד… ".

ה"אסכולה הירושלמית" מול ה"אסכולה התל אביבית"

פסקי דין מאוחרים יותר אימצו את ה"אסכולה הירושלמית" במקרה שבו הבעל עלה בדרגה אחת בלבד בין המועד הקובע למועד הפרישה. השופט שילה קובע כי במקרה דנן, יש לחשב את הפנסיה על פי המשכורת האחרונה גם אליבא ד"שיטת תל אביב", וזאת משני נימוקים:

1. משך הזמן בין מועד הקרע למועד הפרישה הוא פחות משלוש שנים. מדובר בפרק זמן קצר יחסית ולכן ראוי יותר לייחס את העלייה בשכר בתקופה קצרה זו למאמץ המשותף של שני הצדדים ולתרומתה של האישה במהלך השנים שקדמו לפרישה. מה גם, שבמקרה זה לא הוכח כי היתה עלייה משמעותית בשכר בתקופה זו הנובעת מנסיבות מיוחדות שאירעו לאחר מועד הקרע.

2. הצדדים למקרה זה חתמו על ההסכם כאשר הבעל כבר היה בפנסיה. הבעל היה מודע לכך ששכרו האחרון גבוה יותר מהשכר במועד הקרע. לכן, לו רצו הצדדים שהחישוב יערך על בסיס המשכורת במועד הקרע, היה עליהם לציין זאת במפורש.

כמו כן, ביהמ"ש סבור כי במקרים רבים ייתכנו עיוותים במידה והחישוב יעשה על בסיס השכר במועד הקרע היות ויש להצמידו כחוק עד למועד התשלום, דבר שלעיתים עשוי לתת לו ערך גבוה מערכו במציאות ולכן, אף משיקולים מעשיים אין לאמץ גישה זו.

ביהמ"ש סבור שככלל, כל עוד מדובר בתקופה לא ארוכה בין מועד הקרע למועד הפרישה, וכל עוד לא עלה בן הזוג בדרגות באופן משמעותי ושכרו לא גדל באופן משמעותי, יש לאמץ את השיטה לפיה החישוב יעשה על בסיס המשכורת האחרונה.

הכותבת היא מומחית לדיני משפחה.

ליצירת קשר: משרד עורך דין לדיני משפחה אירית רייכמן

טל: 02-6541542 פקס: 02-6541544

דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.ireader.co.il/article/76278/זכויות-בן-זוג-בפנסיה-של-בן-זוגו
  עו"ד אירית רייכמן - משרד עורכי דין, מגשרת ונוטריון

  הגישור בהליך גירושין הינו הליך ליצירת הידברות ופתרון סכסוכים בין בני זוג . מטרת הגישור הינה לאפשר לכל צד בסכסוך להגדיר את האינטרסים והצרכים שלו בצורה שתאפשר גם לצד השני להבינם ובדרך זו מגיעים הצדדים במשותף להחלטות הממזערות את הנזק ומפיקות תובנות רבות מן הסיטואציה אליה נקלעו הצדדים. המגשר מוגדר על פי חוק בתי המשפט משנת 1984 כמי שתפקידו לסייע לבעלי הדין להגיע להסכמה על ישוב הסכסוך שביניהם בהליך גישור בדרך של ניהול משא ומתן חופשי, מבלי שיש בידו את הסמכות להכריע בו. הליך הגישור הינו הליך קצר וממוקד

  על ידי: עו"ד אירית רייכמן - משרד עורכי דין, מגשרת ונוטריוןl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 28/01/2010 lצפיות: 61
  עו"ד אירית רייכמן

  הטלפון צלצל במשרדי, מהעבר השני היתה הילה. "יש לו מישהי אחרת" היא פתחה והחלה לבכות, היא הרגישה את זה בזמן האחרון, הוא לא היה כרגיל וזה לא היה רק בגלל הבעיות בעבודה ולא רק בגלל הריבים שלהם, משהו השתבש. הם נשואים כמעט 10 שנים, יש להם 2 ילדים משותפים ועכשיו כל השכונה צוחקת עליה. מישהי ראתה אותם יחד, אחרת שמעה אותו מדבר איתה, כולם יודעים.

  על ידי: עו"ד אירית רייכמןl חוק ומשפט> דיני משפחהl 23/03/2010
  עו"ד אירית רייכמן

  עם מותו של אדם, עוברים הנכסים אשר הוא מותיר אחריו ליורשיו. נכסים אלה, הקרויים גם "עיזבון", הם הירושה של המנוח. יש לציין כי בעזבונו של אדם כלולים גם חובותיו.

  על ידי: עו"ד אירית רייכמןl חוק ומשפט> דיני ירושהl 16/05/2010 lצפיות: 94
  עו"ד שרון נהרי

  רק לאחרונה, נתבשרנו כי הוסר סעיף הניסיון לרצח במסגרת הסדר טיעון בשימוע פלילי, שנערך לאם שהואשמה בהשלכת ילדיה מהחלון. האם הייתה שיכורה בעת האירוע וקפצה לאחר שהשליכה אותם מהחלון, בטענה כי הם הולכים לגן עדן, כפי שניתן לקרוא בדיווח של וואלה אודות המקרה.

  על ידי: עו"ד שרון נהריl חוק ומשפטl 13/09/2012
  עו"ד שרון נהרי

  לאחרונה הועלתה הצעת חוק ממשלתית לפיה ניתן לערוך עם חשודים בעבירות חטא או עוון, שטרם הוגש נגדם כתב אישום הסדר מותנה במקרים שלחשוד אין עבר פלילי בחמש השנים האחרונות. לפי ההצעה ניתן יהיה לערוך הסדר עם חשוד רק אם התובע סבור שהעונש שהיה מוטל עליו לו היה מוגש כתב אישום, לא היה כולל מאסר בפועל.

  על ידי: עו"ד שרון נהריl חוק ומשפטl 06/09/2012 lצפיות: 26
  אל"מ במיל. בני טל

  בשנים האחרונות, אנו שומעים על יותר ויותר מקרים, בהם אנשים המתחזים לאנשי עסקים מוצלחים, גורמים לאחרים להשקיע בהם את מיטב כספם, בהבטחה לתשואות גבוהות. אנשים אלו, נעלמים בדרך כלל עם כספי המשקיעים, לאחר שהפסידו את רובם או "העלימו" אותם בדרכים אפורות. לצערנו, מערכת ההוצאה לפועל סובלת מעומס רב ולכן, גם כאשר מצליחים הקורבנות להשיג צו להשבת הכספים – הדרך אליהם עוד ארוכה עד בלתי אפשרית.

  על ידי: אל"מ במיל. בני טלl חוק ומשפטl 20/06/2012 lצפיות: 21
  נמרוד בן גוריון 2012

  המסמך חושף את השימוש של ארגוני טרור פוליטיים ב"ארגוני זכויות אדם" ככלי פוליטי. זה-הוא מסמך יקר מפז, המידע בו ברור וחד-משמעי. כבר לא ניתן להפריד בין פעילותם הפוליטית של ארגוני הטרור לבין "ארגוני זכויות אדם". הם זוכות "להעדפה מתקנת" אוטומטית בבתי המשפט, מעצם פעילותם "הטובה" כביכול. ארגוני טרור פוליטיים הפונים אליהם מקבלים דריסת רגל בבג"ץ. וכך למעשה הם מכתיבים את כל סדר היום הפוליטי של הממשלות. כך מתאפשר לארגוני טרור פוליטיים , להפיץ קיצוניות דתית ורצח-עם, מבלי להיות נתון לשום פיקוח של השלטונות.

  על ידי: נמרוד בן גוריון 2012l חוק ומשפטl 22/01/2012 lצפיות: 82

  מספרי העסקים שקמים ונופלים עולים בקצב מסחרר, מעטים העסקים שממשיכים להתקיים בכבוד ואף לגדול, אם העסק שלך פשט או פושט את הרגל, מומלץ שתקבע פגישת ייעוץ אצל עורך דין לפשיטת רגל.

  על ידי: אדםl חוק ומשפטl 17/01/2012 lצפיות: 27

  עובד התחייב לעבוד במשך שנה שלמה בחברה, לאחר שזו הכשירה אותו בקורס הכשרה, והחתימה אותו על חוזה ולפיו, באם יעזוב באמצע השנה את מקום עבודתו, יהא חייב לחברה סך של 10,000 ₪ - עלותו הנטענת של קורס ההכשרה; בחלוף ארבעה חודשים מתחילת עבודתו, עזב העובד את מקום העבודה ׁ(וזאת בעקבות מעבר דירה מתל אביב לירושלים); האם בהתאם לחוזה העסקה הינו חב בתשלום קנס של 10,000 ₪ ? שאלה זו נדונה בדמש (ת"א) 8693-09 שלג לבן (1986) בע"מ נ' אפרת אליהו, פורסם בנבו (2011).

  על ידי: מה הסיכוי ?l חוק ומשפטl 15/01/2012 lצפיות: 91

  " רשלנות רפואית פירושה מתן שירותים רפואיים תוך סטייה מרמת הסבירות שלה, כאשר נגרם נזק למטופל, שלא היה קורה אם לא היו סוטים מהדרך המקובלת לטיפול."

  על ידי: My E Videol חוק ומשפטl 14/12/2011 lצפיות: 14

  משרדי חקירות רבים קיימים בכל חברה מתוקנת, הסיבה לקיומם נעוצה בכך שמידע שווה כסף. אבל לפעמים מידע שווה יותר מכסף , לפעמים מידע שווה חיים, שווה איכות חיים. המשיכו לקרוא וגלו עוד על שירותי חקירות בישראל

  על ידי: הדס אl חוק ומשפטl 09/12/2011 lצפיות: 22
  עו"ד אירית רייכמן

  פסק דין ראשון מסוגו, פרי עטה של השופטת שפרה גליק מבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן, קובע כי על אף העובדה שבני הזוג היו נשואים טכנית במשך 40 שנה, האישה אינה זכאית לקבלתו של סכום כלשהו מירושת בעלה המנוח – וזאת משום שבפועל בני הזוג לא התראו זה עם זו כמעט במשך כל התקופה.

  על ידי: עו"ד אירית רייכמןl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 11/10/2012 lצפיות: 38
  עו"ד אירית רייכמן

  האישה הגישה תביעה ובה עתרה למחצית מזכויות האיש בדירה אשר נרכשה לפני הנישואין מכספים שקיבל האיש מהוריו וממשכנתא שנטל לפני הנישואין.

  על ידי: עו"ד אירית רייכמןl חוק ומשפט> דיני גירושיןl 09/08/2012 lצפיות: 76
  עו"ד אירית רייכמן

  בני-זוג, בני אותו מין, כיום יכולים לגשת לבימ"ש למשפחה ולבקש את אישורו של הסכם ממון ולהסדיר את כל היחסים הרכושיים ביניהם לרבות כל הכרוך בגידול ילדים משותפים.

  על ידי: עו"ד אירית רייכמןl חוק ומשפט> דיני משפחהl 16/11/2011 lצפיות: 42
  עו"ד אירית רייכמן

  לפני שבוע התבשרנו כי זמר החיפושיות לשעבר, פול מקרטני בן ה- 69, התחתן במזל טוב בפעם השלישית עם ננסי שבל היהודייה. לצד החגיגה, הצהובונים האנגלים וגם התקשורת העולמית, עסקו בשאלה מדוע מקרטני, אחד מהמוסיקאים העשירים בעולם, בחר שלא לערוך הסכם ממון עם אשתו הטרייה. הסוגיה קיבלה משנה תוקף, היות ובנישואיו הקודמים לדוגמנית הת'ר מילס, הוא נאלץ לשלם לה מעל ל- 50 מליון דולר לאחר שהשניים התגרשו (וזאת לאחר שהיא דרשה לא פחות מ- 250 מליון!).

  על ידי: עו"ד אירית רייכמןl חוק ומשפט> דיני משפחהl 20/10/2011 lצפיות: 80
  עו"ד אירית רייכמן

  לא מעט אנשים אשר הורגלו לראות את המושג "סרבן גט" בכותרות, יופתעו לדעת שתופעת סרבניות הגט קיימת גם היא. במקרה שלפנינו, בני זוג שהיו נשואים במשך 33 שנים, כאשר לאור עקרות האישה – לא הצליחו להביא ילדים לעולם ולאור כך רצה הבעל, למורת רוחה של האישה, להתגרש.

  על ידי: עו"ד אירית רייכמןl חוק ומשפט> דיני משפחהl 23/09/2011 lצפיות: 30
  עו"ד אירית רייכמן

  בתאריך 15.6.11 אושרה בקריאה טרומית הצעת חוק חלוקת זכויות פנסיה בין בני זוג, התשע"א-2011. הצעת חוק זו הינה פרי יוזמתה של ח"כ זהבה גלאון אשר ותכליתה של ההצעה חוק חלוקת להבטיח כי בעת פירוד בין בני זוג יקבל כל אחד מבני הזוג את חלקו בזכויות הפנסיה אשר נצברו במהלך החיים המשותפים.

  על ידי: עו"ד אירית רייכמןl חוק ומשפט> דיני משפחהl 28/06/2011 lצפיות: 110
  עו"ד אירית רייכמן

  "הסכם פונדקאות"- אשר מכונה גם "הסכם לנשיאת עוברים", הינו הסכם אשר נערך בין האם הפונדקאית, האם הנושאת את העובר, ובין ההורים המיועדים אשר חייבים להיות איש ואישה שהם בני זוג. בתוך כך, מוגדר הסכם לנשיאת עוברים בחוק הסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד היילוד), התשנ"ו-1996 באופן הבא:

  על ידי: עו"ד אירית רייכמןl חוק ומשפט> דיני משפחהl 13/03/2011 lצפיות: 138
  עו"ד אירית רייכמן

  כשגבר עוזב את דירת המגורים המשותפת במהלך סכסוך בינו לבין אשתו, עליו לקחת בחשבון שעזיבתו עלולה למנוע ממנו לשוב כעבור זמן מה להתגורר בחזרה בביתו. הלכה חדשה אשר תופסת תאוצה באחרונה במס' פסיקות של בימ"ש לענייני משפחה, מעלה בספק את זכותו של הבעל אשר עזב את דירת המגורים המשותפת לשוב להתגורר ולפקוד את בית המגורים לפי רצונו, וזאת למרות העובדה שמדובר ברכוש משותף לבני הזוג.

  על ידי: עו"ד אירית רייכמןl חוק ומשפט> דיני משפחהl 05/03/2011 lצפיות: 101
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast