איך זה קורה שיש קשישים מאושרים?

פורסם: 15/01/2008 |תגובות: 0 | צפיות: 384 | Share

בגיליון האחרון של הירחון "דורות", מגזין לקידום השירות לאוכלוסייה המבוגרת, התפרסמה כתבה מרתקת אודות רמת שביעות הרצון של קשישים ממצבם כיום.

הנתונים שבכתבה מלמדים ששלושה מכל ארבעה קשישים בישראל מרוצים מרמת הביטחון האישי שלהם. זאת על פי סקר חדש שערך מכון גיאוקרטוגרפיה עבור עמותת "מטב" לסיכום חודש הקשיש הבין לאומי שצוין באוקטובר 2007.

הסקר, שכלל מדגם של 331 גברים ונשים מעל גיל 60, התייחס לשאלות הנוגעות למידת שביעות רצונם של הנשאלים בתחומי חיים שונים.

כ – 62% מהנשאלים הביעו שביעות רצון בנוגע למצבם הבריאותי. כ- 95% הביעו שביעות רצון לגבי מצבם הכלכלי.


המספרים, ולא במפתיע, נמוכים יותר כשמדובר בקבוצת הגיל של 75 ומעלה. למרות זאת, גם בקבוצת גיל זו 56% השיבו שהם מרוצים ממצבם הבריאותי ואילו 62% ענו שהם מרוצים ממצבם הכלכלי.

בשאלות על המצב החברתי, הבריאותי והכלכלי, ילידי הארץ מרוצים הרבה יותר מקשישים עולים חדשים: מהנושא הבריאותי מרוצים 72% מילידי הארץ, לעומת 40% מקרב העולים החדשים.
מהנושא החברתי מרוצים 96% (!) מילידי הארץ, לעומת 75% מהעולים החדשים.
מהנושא הכלכלי מרוצים 80% מהקשישים ילידי הארץ, בני דור שני, לעומת מחצית מזה – 40% מהקשישים העולים החדשים.

אין ספק שנתונים עדכניים אלה מאירים באור שונה במקצת את התמונה המצטיירת תדיר באמצעי התקשורת, לגבי מצבם של בני הגיל המבוגר בישראל.

נכון שאין להיתפס לאופטימיות מוגזמת. עדיין יש בינינו קשישים שמצבם הכלכלי גרוע. ישנם כאלה שבריאותם רופפת והם נזקקים לתרופות יקרות (שלא תמיד כלולות בסל הבריאות).
ישנם קשישים בודדים, ללא מערכת משפחתית או חברתית תומכת.

חרף כל אלה, מותר לראות גם את "הצד המואר של ירח הזקנה" שיכול לשפר במידת מה את עגמומיות המצב של המבוגרים והמבוגרים מאד שבינינו.

עם זאת, יש עוד דרך ארוכה לעשות, כדי לשפר עוד את מצב הקשישים בישראל
ולהביאו לרמה המקובלת בעולם המערבי.

דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 2 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.ireader.co.il/article/7620/איך-זה-קורה-שיש-קשישים-מאושרים
  אירה סימנס

  אחת המגבלות העיקריות אשר קיימות לבני גיל הזהב, וכמובן גם לאנשים בעלי מגבלות פיזיות, הוא הקושי שלהם להגיע ממקום אחד למקום אחר. הקושי הנ"ל נובע מחולשה טבעית של הגוף בעקבות הגיל, מחלות שונות, מצב סיעודי כזה או אחר וממצבים שונים של נכות. בפני הקשישים עומדות מספר אפשרויות לנוע ממקום אל מקום מבלי לחוש כנטל על אדם אחר ולהרגיש שהם יכולים לחיות ולתפקד כמו שצריך.

  על ידי: אירה סימנסl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 21/02/2013 lצפיות: 21
  קורה שורץ

  הילדים בחופש, הקייטנות עומדות להסתיים ואנחנו מתחילים לחשוב מה עושים אתם מחר? בחוץ חם, המזגן בבית עובד – אז בואו ננסה למצוא תעסוקה נחמדה בסלון הביתי. הפעם, הצגה קטנה על סמך סיפור תנ"כי.

  על ידי: קורה שורץl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 16/07/2012 lצפיות: 27

  מאמר זה בא לתת מידע נוסף לגבי בתי דיור מוגן. המאמר נועד לקשישים המהווים חלק מאוכלוסיית גיל הזהב ומעוניינים להמשיך לנהל אורח חיים עצמאי ברמה גבוהה ובסביבה בת גילם, לקרובי משפחתם ובכלל לקוראים הרוצים לקבל מידע נוסף לגבי התחום הרחב הזה. במאמר זה נתייחס לנושא הדיור המוגן מכמה היבטים: האפשרויות שמציעות רשתות בתי דיור מוגן שונות לדיירים, היתרונות, החסרונות וגם העלויות. איך בית דיור מוגן יכול לשמש בצורה הטובה ביותר אנשים בגיל הזהב המעוניינים להמשיך ולנהל אורח חיים עצמאי עם חברה תומכת בני גילם. מאמר ז

  על ידי: ג'ף גולדl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 10/06/2012 lצפיות: 11

  דוגמאות של מנועים חשמליים מצויות בחיי היום יום החל ממנועים זעירים במכוניות צעצוע, שעונים חשמליים דרך קלנועיות, כיסאות גלגלים חשמליים, כיסאות גלגלים ממונעים

  על ידי: טל בן דודl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 16/01/2012 lצפיות: 43

  ריפוי בעיסוק הינו טיפול שיקומי אשר נועד לספק לאדם המטופל את המיומנויות והכלים הרלוונטיים להתמודדות היום יומית שלו בחיים. ריפוי בעיסוק משמעו רפואה באמצעות התעסקות במשהו, עצם ההתעסקות בעניין מסוים מגבירה את תפקוד האדם ומחזקת את בטחונו הן בפן האישי והן בפן החברתי

  על ידי: אורנה אוחיוןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 02/01/2012 lצפיות: 629

  פעילות גופנית חשובה בכל גיל ותורמת לבריאות הכללית. שמירה על כושר גופני משפרת את הבריאות ואיכות החיים ופעילות גופנית סדירה משפיעה באופן חיובי על מערכות הגוף ותפקודם.

  על ידי: אורנה אוחיוןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 02/01/2012 lצפיות: 97

  רבים הם הארגונים המושיטים עזרה לאנשים מבוגרים הגרים בקרבנו. הרפואה המודרנית מאפשרת לאנשים לחיות יותר שנים וליהנות מבריאות טובה גם בחצי השני של החיים. אנשים עובדים יותר שנים לפני יציאתם לפנסיה וערים יותר ליכולתם לשלוט בתזונתם ובאורח חייהם.

  על ידי: שמוליק דורינבאוםl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 20/11/2011 lצפיות: 44

  כיום ישנה בארץ מודעות גבוהה לגיל השלישי. אנשים רבים המגיעים לגיל זקנה נאלצים לעבור מביתם אל בית אבות. הסיבות לכך רבות ומגוונות, החל מצורך בריאותי או נפשי ועד לרצון לבלות את שנות הזקנה במקום המציע פעילויות רלוונטיות וגם חברה תומכת.

  על ידי: SEO Neto Teaml משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 25/08/2011 lצפיות: 92
  אברהם אלון

  תהייתו של אדם על עברו ועתידו. מה היו התחנות החשובות בחייו? איך הוא מסכם את הדרך שעבר עד כה? מהם הלקחים שיכול הוא להפיק? התבוננות עמוקה פנימה על מהות החיים ותכליתם.

  על ידי: אברהם אלוןl רוחניות> רוחניות - כלליl 19/04/2008 lצפיות: 259
  אברהם אלון

  בתחילת המאה העשרים ואחת אנו הולכים ושוקעים בעולם שבו נעלמת כמעט לחלוטין הילדות של ילדינו. אנו מושכים אותם להיות מבוגרים, לרוץ אל 'החיים האמיתיים' להיכנס בהקדם לתחרות האכזרית של העולם המערבי. אילו השפעות ארוכות טווח יהיו לדבר?

  על ידי: אברהם אלוןl חברה וסביבה> חברה וסביבה - אחרl 29/03/2008 lצפיות: 94
  אברהם אלון

  סקירה קצרה על ספר חדש ומעניין מאת שמחה לוין שיצא לאור אודות הדרך למימוש עצמי ולהגשמת חלומות ושאיפות. בספר שלל דוגמאות אותנטיות אודות אלה שהלכו בדרך המוצעת והפכו את חלומם למציאות.

  על ידי: אברהם אלוןl אימון אישי - Coachingl 22/03/2008 lצפיות: 482
  אברהם אלון

  מעשה בחלום, אולי סיוט ואולי חלום ביעותים. החולם חוזה חזות קשה בה נלקחים מהאנשים חלומותיהם, תקוותיהם ושאיפותיהם. איך מתפתח החלום ומהן מסקנותיו - הקורא מוזמן לקרוא.

  על ידי: אברהם אלוןl כתיבה יצירתית> כתיבה יצירתית - כלליl 02/02/2008 lצפיות: 58
  אברהם אלון

  מחקר חדש ומפתיע מגלה קשר בין הרצון לחיות ובין אריכות החיים. המאמר מנסה לפענח את הסיבות של תוצאות המחקר ומתמודד עם שאלת האתגרים והיעדים בגיל הקשישות והזיקנה.

  על ידי: אברהם אלוןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 24/01/2008 lצפיות: 112
  אברהם אלון

  איזה דרך עובר האדם מעת בואו לעולם ועד הליכתו ממנו? גיבור סיפורנו הוא 'אדם' באשר הוא. עלילותיו הקצרות מתוארות דרך עיניו שלו.

  על ידי: אברהם אלוןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 29/12/2007 lצפיות: 203
  אברהם אלון

  מתי ואיך נוצרים קשרי הרעות בין בני אדם? מהו הדבק הקושר אותם אלה לאלה, למרות שלא הכירו זה את זה קודם לחברותם? מה נותנת לנו החברות הקרובה? אילו משמעויות יש לה בגיל המבוגר?

  על ידי: אברהם אלוןl משפחה וזוגיות> גיל הזהבl 15/12/2007 lצפיות: 759
  אברהם אלון

  בשנים האחרונות גוברת מאד התופעה של חסימת שוק העבודה בפני גילאים צעירים יחסית, בני 45 או חמישים, היוצאים ממקומות עבודתם ומגיעים למדבר הצחיח של מבקשי עבודה שהגיל בעוכריהם. סיפורו של א. - אחד מני רבים.

  על ידי: אברהם אלוןl עבודה וקריירה> עבודה וקריירה - כלליl 08/11/2007 lצפיות: 2,745
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast