פיסול הבית

פורסם: 27/09/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 1,520 | Share

דווקא בערים החדשות, הנקיות והמתוכננות, בבתים המעוצבים בידי אדריכלים ומעצבי פנים ובהם רהיטים הנקנים באותן חנויות עיצוב ולהם גינות המטופחות על ידי גננים - האתגר של בניית בית עם אישיות אינדיווידואלית הופך להיות קשה יותר ויותר. ראינו הכל, נחשפנו לכל, קנינו הכל - והכל באותן חנויות.

ביתה של הפסלת והציירת רות אייל בשוהם עונה על האתגר הזה בדרך יוצאת דופן. קשה לעבור ברחוב הירדן בשוהם מבלי להבחין בבית. כל רצי הבוקר והצועדים המקדימים רגילים לראות אותה עובדת בחצר כבר מחמש לפנות בוקר: "קשה לי עדיין אחרי כל השנים האלה של עבודה לישון בלילה, מחשבות על מה שאעשה בבוקר, על איך להמשיך, זה סוג של מאוהבות שלא מפסיקה באומנות".(פיסול)

פסלים מטפסים מתוך המרפסות, על הגדרות ונשפכים החוצה אל הרחוב. יש משהו נינוח בצורה שבה הפסלים מוצבים: לא תצוגה אלא תחושה של יצורים חיים בסביבתם הטבעית שהוקפאו לרגע על ידי מצלמה. עם זאת אין כאן תחושת גודש שקיימת לעתים בבתי אומנים, יש איזה איזון בין המרחב, הגינה והעבודות ואיזון זה נשמר גם בתוך הבית - אולי משום שהחללים גדולים.(חוגי אומ

 
 

רות עובדת במגוון עצום של טכניקות וחומרים והיא שאחראית לחלק גדול מפסלי החוצות בשוהם - ציפור המרובעת בכניסה, סלי הרימונים, הכבשים הצבעוניות ועוד. מאחוריה שנות הוראת אומנות רבות והיא יצרה בביתה חלל אישי, רגשי וייצרי מאוד. הגינה עוצבה כך שתהיה המשך וחלק בלתי נפרד מהבית והיא יוצרת הרמוניה ומתח בין הצמחיה והפיסול - על גבי גזעי העצים מפוסלים ראשים שקשה להבחין בינם לבין הגזע.(ימי גיבוש כיף)

 
פסלים מבטון וגבס, מרשת ברזל ופוליסטרן מוקצף, עיסת נייר ורשת ברזל, מטפסים וזוחלים, יושבים ומלטפים מכל עבר. בשעות הלילה התאורה יוצרת תחושה של מקום חי ומלא תנועה.
 
 פנים הבית משדר נינוחות ומזמין את הניכנס.
 

החלל הגדול והפתוח של המטבח והסלון מואר - חלונות ודלתות זכוכית רבות לחצר ולרחוב - מחולק לפינות ישיבה אינטימיות לא על ידי קירות ומחיצות אלא על ידי ריכוז מסביב למוטיבים צורניים וצבעים: "לעתים פסל עם נוכחות מסוגל ליצור ממש שדה מגנטי שונה ולהשרות אווירה אחרת סביבו כאילו בניית אוהל במרכז הסלון".

 
"אני חושבת בצבעים לא פחות משאני חושבת בצורות" אומרת רות, "אני צריכה את החום של החומים והאדומים והאוקר אבל זקוקה גם למרחב ולאווריריות של הכחולים והאפורים שמאפשרים מחשבות רחוקות. בית צריך גם הרמוניה וגם איזה מתח ותנועה, אחרת כמו בריכה סגורה הוא מתעפש".
 
"את הרהיטים אספנו במשך במשך השנים בשוק הפישפשים, מאנשים שרצו להיפטר מרהיטים ישנים, קנייה מיד שניה, והרבה רהיטים שאביו של בעלי שהיה נגר הכין עבורנו לפני שנים. אני מעריכה את מה שהזמן עושה לחפצים. הזיכרון וההיסטוריה שלנו תלויים בצילומים ובחפצים, ואת זה אתה לא קונה מוכן באיקאה".
 

 המטבח משדר פונקצניוליות ויעילות: "המטבח נועד לשרת אותי - אין כאן מקום לקישוטים מיותרים. ובכל זאת את האווירה החמה והצבעונית יוצרים שורה של ציורים בצבעי זכוכית שקופים ומבריקים התלויים מעל לחלונות ומעט פסלי עיסת נייר צבעוניים המפוזרים בחלל.

"עיצוב בית במובנים רבים הוא כמו יצירת פסל או ציור. זו מערכת של יחסים בין גורמים המשפיעים זה על זה. כורסה מסוימת קוראת לאיזון ואת חייבת לשים לידה כתם צבע מסוג מסוים שירגיע אותה, אבל מערכת היחסים הזו צריכה לאפשר דינמיות ותנועה", אומרת רות .

דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.ireader.co.il/article/52204/פיסול-הבית
  זיו אייל

  מתי עבודת אומנות מסתיימת?רמברנט ,רודן

  על ידי: זיו איילl אומנות> ציורl 10/08/2009 lצפיות: 107
  זיו אייל

  על שעורי ציור טלויזיונים ובכלל על שעורי אומנות מובנים

  על ידי: זיו איילl אומנותl 27/09/2009 lצפיות: 26
  זיו אייל

  על שיווק האושר בחברה המודרנית,ואם אנו צריכים להיות מאושרים כדי להיות מאושרים

  על ידי: זיו איילl אומנותl 02/07/2009 lצפיות: 3,132 lתגובות: 1
  זהר פרפרים בבטן

  ציור בטן על בטן הריונית, היא מסורת עתיקת יומין, שהייתה נהוגה בשבטים קדומים, הציור על בטן של אישה בהיריון, היה נחשב כמגן על העובר מפני עין הרע, וכנותן ברכה לאישה היולדת ללידה קלה ובטוחה.

  על ידי: זהר פרפרים בבטןl אומנות> ציורl 11/02/2010 lצפיות: 145

  מקצועות האמנות כגון פיסול, ציור, צילום ודומיהם, מיוחדים בכך שהם מאפשרים לאמן לבטא את עצמו באופן הרצוי לו, אך יחד עם זאת לקיים יחסי גומלין עם מושא היצירה. לכן, צלם אירועים, ובפרט צלם אירועים הרואה עצמו אמן, מצוי לעתים בדאגה ..

  על ידי: ברזי ארון אמביl אומנות> צילוםl 19/09/2011 lצפיות: 25
  זיו אייל

  מציאות ואומנות,מערכת היחסים בינהן,כיצד הן משפיעות זו על זו,והאם עיוות המציאות הוא תנאי לחיים(כן, כן, כן)

  על ידי: זיו איילl אומנותl 23/06/2009 lצפיות: 109

  אדריכלות היא מקצוע רב תחומי בו מתקיימת חשיבה והתייחסות לביטוי חומרי על בסיס ידע מקיף ויכולת יצירה. האדריכלות היא עשייה תרבותית חברתית ולא רק כלי לעיצוב טכנולוגי בלבד.

  על ידי: דוד פינסl חינוך ולימודיםl 12/12/2010 lצפיות: 104
  מכון קווים

  תיק עבודות - תיק קטן, תקווה גדולה תיק עבודות הוא אחד הכלים העומדים לרשות הבוחנים בוועדות קבלה ללימודי עיצוב, זהו אמצעי דרכו הבוחנים לומדים להכיר את המועמדים יותר לעומק ואף להעריך את הפוטנציאל הטמון בהם. תיק עבודות עוזר להם לקבל החלטה מושכלת לגבי המועמדים הראויים ללימודי עיצוב, שכן תיק עבודות מוצלח הוא זה שיגרום לבוחנים להעדיף מועמד אחד על פני מועמד אחר שאינו בעל תיק עבודות או כזה שתיק העבודות שלו אינו איכותי דיו.

  על ידי: מכון קוויםl אומנותl 27/12/2009 lצפיות: 60
  זיו אייל

  על תחושות מול הערים החדשות

  על ידי: זיו איילl אומנותl 28/08/2009 lצפיות: 53

  אינפורמציה אודות אומנות שימושית במהלך השנים גדל הביקוש בקרב החברה לסדנאות אומנות שימושית, ואכן במהלך השנים נוצר מגוון רחב של סדנאות מסוג זה אשר עוסקות במספר רב של תתי תחומים באומנות זו. בעקבות זאת נוצר מצב בו ניתן למצוא תחביב אשר ממלא בצורה נפלאה את שעות הפנאי תוך כדי לימוד טכניקות ורעיונות מדהימים אודות היצירה האומנותית.

  על ידי: ofirl אומנותl 18/08/2012 lצפיות: 29

  היום יש חזרה ליצירה הנשית, מה הן הסיבות לכך? מדוע האשה מרגישה צורך ליצור?

  על ידי: נחמה שור סודות מחדר התפירהl אומנותl 02/11/2011 lצפיות: 68
  Avihu Bar-Zion

  הדפסה על קנבס יכולה להתאים לתצוגה בסלון, בחדר השינה או אפילו במשרד. אין ספק שתאהבו את אפקט הגודל של התמונה האהובה עליכם- ובעיקר כשהיא תודפס על בד קנבס איכותי. כשמשווים הדפסה על קנבס להדפסה שגרתית, רואים בבירור את היתרון שיש לקנבס בעומק וחוזק הצבעים, וכמו כן בעובדה שהבד נשמר כמו שהוא למשך עשרות רבות של שנים.

  על ידי: Avihu Bar-Zionl אומנותl 21/02/2011 lצפיות: 364
  אביהוא בר ציון

  בחירת התמונה, הציור או הדפס הקנבס המתאימים בדיוק לחדר כלשהו יכולה להיות משימה די קשה. צריך לוודא שהתמונה שבחרת בעלת צבעים נכונים לחדר, להחליט מה הסגנון הרצוי, ובנוסף ישנם סוגים רבים של אמנות שמהם אפשר לבחור: יש אמנות מודרנית, אמנות פופ , אמנות מופשטת, נופים ועוד סוגים נוספים רבים. שקיעה או נוף מודפסים על בד קנבס מושלמים למטרה זו.

  על ידי: אביהוא בר ציוןl אומנותl 28/12/2010 lצפיות: 38

  האם אמנות מוגבלת לתחום מסוים? למשל ציור, פיסול, חריטה, רישום וכיו"ב? האם מקעקע נחשב אמן? האם מעצב גרפי נחשב אמן? האם צלם אירועים נחשב אמן? או שרק תחומים קלאסיים נחשבים לאמנות?

  על ידי: ויקי הרפזl אומנותl 05/07/2010 lצפיות: 143

  "Every child is an artist the problem is how to remain an artist once he grows up" –Pablo Picasso." השלב המכריע בו שילדים מפסיקים ליצור, מעניין ומעסיק את מחשבתי מסיבות רבות הן כאמנית יוצרת והן כמורה לאמנות . באיזה גיל מפסיקים ילדים ליצור? כיצד נהפכים הם מילדים בעלי מעוף דמיוני ויצירתיות בלתי נדלית, לילדים שלא מוכנים לגעת שוב בצבע או במכחול? כיצד גדלים הם להיות מבוגרים שאינם מאמינים ביכולתם האמנותית? כיוון שהשיתוק היצירתי הזה הוא כל מה שהם זוכרים משיעורי אמנות בבית הספר היסודי?

  על ידי: זהרl אומנותl 05/06/2010 lצפיות: 219
  בת שבע דור

  רטט קולי כבר היה הדרך לחוות את האנרגיה של היקום, במשך רוב ההיסטוריה של האנושות. כאשר התהודות של הגופים הפיזיים והרוחניים שלנו הם מחוץ להרמוניה זה יכול לגרום למחלה. ריפוי סאונד מעסה בעדינות את המולקולות חזרה אל המקומות הנכונים, משחרר חסימות, משחזר, משקם ומשיב את ההרמוניה לאיתנה. תוים מסוימים של מוסיקה מקבילים אל כל שבע הצ 'קרות

  על ידי: בת שבע דורl אומנותl 09/04/2010 lצפיות: 1,127
  מכון קווים

  לימודי עיצוב גרפי תכליתם להכשיר מעצבים במדיום טכנולוגי - המחשב. עיצוב גרפי נמצא בכל מקום; הוא נמצא באריזות המוצרים שאנו קונים, בעטיפות הספרים והתקליטורים, באופן בו העיתונים מעוצבים, בפרסומות אותן אנחנו רואים. למעשה, אפילו הגופנים שאנו רואים במקומות שונים הם תוצאתו של מעצב אשר סיים לימודי עיצוב גרפי. במילים אחרות, כמעט כל דבר מעשה ידי אדם קשור במידה כזו או אחרת עם עיצוב גרפי. מהו עיצוב גרפי? האם מדובר באמנות או מקצוע? וכיצד אפשר להשלב בתחום?

  על ידי: מכון קוויםl אומנותl 21/03/2010 lצפיות: 65
  זיו אייל

  על חופש הבחירה ועל מיתוס החופש-ואיך הוא מתבטא בהוראת אומנות.,על שאלות על הכלה והחזקה ,על רקע ודמות.

  על ידי: זיו איילl אומנות> ציורl 18/09/2010 lצפיות: 23
  זיו אייל

  על אבל וסליחה,וחלל בבטן

  על ידי: זיו איילl אומנות> ציורl 20/02/2010 lצפיות: 63
  זיו אייל

  על שעורי ציור טלויזיונים ובכלל על שעורי אומנות מובנים

  על ידי: זיו איילl אומנותl 27/09/2009 lצפיות: 26
  זיו אייל

  למה אני מלמד בבאר שבע

  על ידי: זיו איילl אומנותl 27/09/2009 lצפיות: 170
  זיו אייל

  על ימי גיבוש וכיף תוך שימוש באומנות ליצירת דינמיקות חיוביות

  על ידי: זיו איילl בידור ופנאי> הפקת אירועיםl 27/09/2009 lצפיות: 20
  זיו אייל

  על תחושות מול הערים החדשות

  על ידי: זיו איילl אומנותl 28/08/2009 lצפיות: 53
  זיו אייל

  על המצאת הצל מנקודת מבט אישית

  על ידי: זיו איילl אומנותl 28/08/2009 lצפיות: 652
  זיו אייל

  מתי עבודת אומנות מסתיימת?רמברנט ,רודן

  על ידי: זיו איילl אומנות> ציורl 10/08/2009 lצפיות: 107
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast