אברא כדברא - כוחה של מילה

פורסם: 08/06/2009 |תגובות: 0 | צפיות: 136 | Share

אברא כדברא

''אברא כדברא ''   מארמית:    "אדבר ויהי כדבריי"

כוחה של מילה 

כבני אנוש, בניגוד ליצורים האחרים, קיבלנו את האפשרות להשתמש באותיות, מילים, משפטים, סימני פיסוק - בואו נעשה שימוש נבון במתנה זו, בואו נשתמש בכל אילו לטובתנו.

כבר בספר בראשית אנו קוראים על מעשה בריאת העולם  שנעשה באמצעות אמירות - , 
"ויאמר אלוהים, יהי אור; ויהי-אור" ......... "ויקרא אלוהים לאור יום, ולחושך קרא לילה" ...

השיחות שלנו עם עצמנו מעוררות מחשבות, רגשות ובעצם הן אלו שקובעות את ההתנהלות שלנו. למילים יש כוח עצום, וכדאי שננצל כוח זה לגדילה, לצמיחה, לקידום שלנו ושל האחרים בסביבתנו.
תשומת לב למילה המדוברת מפינו, ויצירת מודעות לשפה, היא אחת מהדרכים היותר זמינות לחולל שינוי בחיינו.

'מילים זה כל מה שיש לי
זה הוני, זה אוני וזה אני..'

שרה חוה אלברשטיין,   בואו ונצטרף אליה ...  

המילים שאנו משתמשים מגדירות למעשה את גבולות התודעה שלנו, ולתוצאות האישית שלנו יש קשר ישיר למרחב התודעה.
כל מילה מדוברת כמוה כזריעת זרע בתודעה שלנו. כאנשים הנמצאים בתהליך צמיחה יש לנו מחויבות לזרוע זרעים איכותיים, זרעים שמצמיחים. זריעת מילים מרחיבות ומעצימות תצמיח מרחב של אפשרויות, שיתמכו בגדילה שלנו, ולנו לא נותר יהיה אלא לקצור את התוצאות בהתאם.
מכאן שהתוצאות שלנו הן פונקציה של השיחות שלנו עם עצמנו. המילים משקפות את העולם הפנימי שלנו, והן מעין הצהרה שלנו לעולם, על מי שאנחנו. בואו ונכבד אותן וכך גם נכבד את עצמנו.

להלן מספר אפשרויות לשימוש נכון במילים :
-  להחליף את המילה 'בעיה' עם המילה 'אתגר'.
-  להחליף את המילה 'צריך' עם המילה 'בוחר'.  
-  לדבר בשפת ה 'בעד' (להתמקד במה שיש) ולא 'נגד' .
-  להצהיר  'אני מתקשר ומדבר איתו '  ולא 'אנסה להתקשר ולהשיג אותו '.
-  להשתמש ביותר סימני שאלה ופחות בסימני קריאה -  זה מפתיע עד כמה זה פותח אפשרויות.  

וכדי להמחיש, לפניכם מספר דוגמאות -

 • 'יש לי בעיה אני מרגישה צעירה.'.. משפט כזה ששמעתי לאחרונה הוא משפט היוצר בעיה במקום שכלל אין בו בעיה, נהפוך הוא... כדאי שנשים לב לאופן שבו אנו מתנסחים, וככל שנדגיש את הטוב נזמן אלינו יותר ממנו - ראו האמירה מספרו של רבי נחמן מברסלב, "הכסא הריק"  "אם שואלים אותך לשלומך ואתה אומר: 'שלומי רע', אלוהים אומר לך: 'זה רע? אני אראה לך מה זה רע', ואם אתה עונה: 'שלומי טוב', אלוהים אומר לך: 'זה טוב? אני אראה לך מה זה טוב'...
 • ' נכון, הייתי מנהלת של קבוצה מצליחה אבל זה רק בזכות חברי הצוות זה לא ממש בזכותי ...' כל כך הרבה פעמים אני נתקלת באותם לקוחות שמתעקשים לא להישאר ב - 'יש' , לא להישאר במקומות שבהם הם גדולים. כשהם כבר אומרים לעצמם מילים טובות הם תמיד דואגים לסייג עם איזשהו 'אבל' , מייד מנמיכים את עצמם, כאילו קשורים אליהם חוטים שתמיד מושכים אחורה .... לא מרשים לעצמם לחתוך את החוטים ולעוף....
 • 'אני קטנה לידו..' להגיד משפט כזה זה לא כמו להגיד 'כשאני נמצאת לידו יש בי מחשבות שמקטינות אותי ' - שזה משפט נגיש יותר - מאפשר להתבונן, לחקור ולהתייחס למחשבות שלי ומתוך זה לעשות שינוי.
 • 'טוב, עם האהבה שלי לציור אני לא יכול לקנות במכולת ! ', משפט שאיננו משאיר מקום לאפשרות,  אבל אם ננסח משפט כמו :  'איך אוכל לצייר וגם להרוויח כסף מהכישרון שלי לציור ? '  אז קיבלנו שאלה הפותחת ערנות להזדמנויות ואפשרויות לפעולה.

                                          

 וכמו שכבר נאמר    מילים יש לשקול לא לספור  ...

דרג את המאמר הזה
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 0 קול(ות)
  פידבק
  הדפס
  פרסם מחדש
  מקור המאמר: http://www.ireader.co.il/article/45062/אברא-כדברא--כוחה-של-מילה

  מהו אימון אישי, שאלות ותשובות נפוצות לגבי אימון אישי, למי כדי להתאמן, איך זה מתנהל. הנחת הבסיס באימון אישי הינה שאדם הוא שלם ותקין והגיע לאימון כדי לשפר את איכות חייו: אישית, מקצועית, עסקית, זוגית, הורות, ניהול מערכות יחסים ועוד.המטרות יכולות להיות שונות ומשונות, מקידום מקצועי וכלכלי ועד השגת שלווה ושקט נפשי. כל מטרה ברוכה. והיא משתנה מאדם לאדם.

  על ידי: אודליהl אימון אישי - Coaching> אימון בקבלת החלטותl 04/03/2011 lצפיות: 32

  שינוי השקפת העולם, גילוי מידע נוסף והיכולת להתגמש יגדילו את מספר האפשרויות העומדות לרשות האדם. גישת ה-NLP מתבססת על אוסף של הנחות יסוד המהוות תפיסת עולם. הן יוצרות תשתית עליה בנויים המודלים והטכניקות של ה- NLP המאפשרים להוביל אדם לבחינת דפוסי החשיבה, דפוסי ההתנהגות ודפוסי השפה שלו במטרה ליצור שינוי בסדנא שנקיים בכנס ההדרכה הקרוב, נציג בפניכם יישום חווייתי של הנחות יסוד אלו, ככלי לשינוי דרמטי בתפיסתן של קשיים תפקודיים בסביבת העבודה, תוך מעבר משינוי מצב של "אין ברירה" למצב של "יש הרבה אפשרויות

  על ידי: Ari Shelefl אימון אישי - Coaching> דמיון מודרך - NLPl 20/10/2009 lצפיות: 248
  יואב זילכה

  מה הגיע קודם, הביצה או התרנגולת ? אומרים שתחום האימון נולד בארה"ב לפני כ-25 שנים, צמח מעולם הספורט ומשם חדר לשוק דרך אנשי עסקים, מנהלים וארגונים. כיום, האימון מכיל התמחויות רבות ומגוונות בכל תחומי החיים. ההרהור הזה בהיסטורית האימון, בין אם אימון אישי ובין אם אימון עסקי, גרם לי לחשוב ולשאול את עצמי: מה היה קודם ? ספורט או עסקים ?

  על ידי: יואב זילכהl אימון אישי - Coachingl 24/01/2010 lצפיות: 57
  יואב זילכה

  לאחרונה יצא לי לחשוב למה אני כל כך מאוהב במה שאני עושה. אני אוהב לשאול את השאלה הזו, כי בכל פעם התשובות שמתקבלות מעצימות אותי יותר ויותר ומחזקות את העובדה שאני ב"מקום הנכון", שאני ממלא את הייעוד שלי. לפעמים אני חושב על דברים שעסקתי בהם בעבר ושואל את עצמי מה הכי אהבתי. לפני שבוע בערך הייתי במפגש חברתי שהעלה לי זיכרונות יפים מעולם הניהול.

  על ידי: יואב זילכהl עסקים> העשרה והדרכהl 06/02/2011 lצפיות: 16

  נושא האימון עולה לאחרונה פעמים רבות באמצעי התקשורת בהקשרים שונים. מהו אימון? במה הוא שונה מטיפול או יעוץ? מהו אימון משפחתי, זוגי ואישי? למי זה מתאין להתאמן, והאם האימון מתאים גם לבני נוער? כל מה שרציתם לדעת על אימון ולא העזתם לשאול במאמר זה שלניכם. קריאה מהנה ומועילה!

  על ידי: גדי רוזןl אימון אישי - Coachingl 19/01/2008 lצפיות: 1,664
  נורית נחום

  היתרון באימון פנים-ארגוני הוא ההכרות עם הנפשות הפועלות, עם התרבות הארגונית ועם תהליכי העבודה. אימון פנים-ארגוני יכול להתבצע על ידי מנהל וגם על ידי עובד ותיק שמסייע לעובד צעיר יותר להתפתח בתפקיד ולשפר מיומנויות. בנוסף, הוא מאפשר ללמוד ולהתאמן "על רטוב" ותוך כדי תנועה. מה הקשר בין הצ'יטה לאימון בפעולה? התשובה בסוף המאמר

  על ידי: נורית נחוםl עסקים> ניהולl 29/10/2010 lצפיות: 39
  יואב זילכה

  מהיכרותי עם העולם של אימון עסקי זה נכון שאנשים מצליחים ומתעשרים מעשיית דברים בדרך מסוימת ולא מעשיית דברים מסוימים. זה נכון גם שעל מנת לעשות דברים בדרך מסוימת, צריך לחשוב בדרך מסוימת. עם זאת, מהיכרותי עם העולם של אימון עסקי וייעוץ עסקי ומההתבוננות שלי לאורך השנים על אנשים שמצליחים בעסקים ובהשקעות, זיהיתי שבעה מרכיבי יסוד משותפים, שלטעמי מהווים מרכיבים קריטיים להצלחה, בלעדיהם חשיבה בדרך מסוימת לא בהכרח תעזור כשלעצמה. לא מדובר בבשורה רעה לאלה שמטבעם אינם ניחנים באותם מרכיבים, את כל המרכיבים ניתן...

  על ידי: יואב זילכהl אימון אישי - Coachingl 28/03/2010 lצפיות: 56
  יואב זילכה

  את החלק הקודם בסדרת מאמרים זו (חלק ד') פתחתי עם הסוד הראשון שלי לניהול אנרגיה ולשמירה על רמת מוטיבציה פנימית גבוהה. הסוד הראשון היה הכרת תודה וכעת ברצוני לחשוף בפניכם סוד נוסף, שאני בטוח שאם תלמדו אותו היטב ותיישמו אותו בחייכם, תוכלו להגביר בצורה משמעותית את רמת האנרגיה שבה אתם חיים וכמובן לשמור על רמת מוטיבציה פנימית גבוהה לאורך זמן.

  על ידי: יואב זילכהl עסקים> העשרה והדרכהl 06/02/2011 lצפיות: 49
  אלי כהן

  "העצמה היא מסע אל העצמי" ( אלי כהן ) אלי כהן הינו יועץ לניהול, מאמן עסקי ומגשר, המתמחה בליווי עסקים משפחתיים. מנהל חברת "הדרכה יוצרת פיתוח ארגוני בע"מ" - 1994. מאמר זה מבוסס על ניסיונו בהעצמת מנהלים בעסקים.

  על ידי: אלי כהןl עסקים> עסקים - כלליl 10/01/2008 lצפיות: 260
  אליעד כהן - מאמן אימון אישי

  המושג "עלות שולית" הוא מושג שלקוח מעולם הכלכלה (אחד מהעולמות שלי) שמתייחס לכך כי בד"כ ככל שעסק מייצר יותר ממוצר כלשהו, כך העלות שלו לייצר את יחידת היצור האחרונה שבשוליים יורדת וממילא הרווח שלו עולה. כי בהתחלה כשמקימים עסק יש עלויות של הקמה ועלויות שוטפות וכולי, אבל ככל שעובר הזמן וכבר יש את כל התשתית, ממילא זול יותר לייצר עוד יחידות נוספות של המוצר וככל שעלות הייצור יורדת כך מידת הרווחיות עולה כמובן. לדוגמא מערכת ההפעלה Windows של המחשב האישי שלנו, העלות לייצר מערכת הפעלה יחידה כזאת היא מאות

  על ידי: אליעד כהן - מאמן אימון אישיl אימון אישי - Coachingl 18/12/2007 lצפיות: 107

  זמן הוא מצרך יקר, אך לא ניתן לקנות אותו. הזמן נגמר בסופו של דבר - לכן צריך לנצל אותו כמה שיותר טוב. במאמר הבא תגלה איך אתה מנצל את הזמן שלך עכשיו ואיך באמת תנצל את הזמן לטובתך, לפני שהוא יברח לך מבין האצבעות!

  על ידי: ג'יי. גחטמןl אימון אישי - Coachingl 08/11/2012 lצפיות: 45
  גל שריג

  אימון במייל, כשמו כן הוא, הוא אימון שמרביתו מתבצע דרך התכתבות במייל. שלא כמו באימון רגיל, שבו מתקיימות שיחות אימון אחת לשבוע - התקשורת בין המתאמן והמאמן באימון במייל היא כמעט יום-יומית ומזכירה משחק פינג-פונג בו המאמן שואל שאלות, מאתגר, מציע משימות ונותן תרגילים, בעוד המתאמן מעודד לחשוב, מבצע משימות, מנתח אותן וכד'.

  על ידי: גל שריגl אימון אישי - Coachingl 09/10/2012 lצפיות: 43
  חני בורנשטיין

  לאדם עם ביטחון עצמי תקין, אין צורך בביטחון עצמי מופרז. אין לו צורך בגאווה. כבני אדם אנחנו מנסים להפגין משהו שאין לנו ולא משהו שיש לנו וטבעי לנו. על מנת לרכוש ביטחון עצמי אנחנו צריכים ללמוד להביא את הפנימיות שלנו החוצה. לבטא את האני הפנימי שלנו בצורה מלאה בלי להסתיר כלום.

  על ידי: חני בורנשטייןl אימון אישי - Coachingl 13/08/2012 lצפיות: 72
  חני בורנשטיין

  אדם שחי ללא סיפוקים, לא יכול להיות אופטימיות. אדם שלא מצליח למלא את החסרים שלו לא יכול להיות אופטימי. אופטימיות נוצרת מחוויה של מלאות. במידה ואנחנו מגיעים עם חסר מהילדות. חסר בחום, חסר באהבה או חסר במילה טובה החסר הוא בילד אין אצלנו והוא זה שמנהל אותנו.

  על ידי: חני בורנשטייןl אימון אישי - Coachingl 05/08/2012 lצפיות: 74
  חני בורנשטיין

  כיום אנחנו חיים במצב של חסר גדול בחום. חום ושייכות הם הכרחיים עבורנו כבני אדם. אנחנו לא מסוגלים להתקיים בלעדיהם. במידה ואין לנו חום ושייכות אנחנו עושים המרות לדברים אחרים שישמשו כפיצוי. לדג' אם אנחנו רוצים אהבה ואין לנו, אנחנו נוכל ללכת לאוכל. ודרך האוכל נמצא את הסיפוק.

  על ידי: חני בורנשטייןl אימון אישי - Coachingl 23/07/2012 lצפיות: 49

  מה עדיף הצלת העסק או קריסתו, מבחינתי התשובה ברורה, הצלתו, כן ניתן להציל עסק קורס הכול תלוי ברצון של בעל העסק לקבל החלטה על יועץ עסקי נכון בעסק וללכת איתו.

  על ידי: דורון עמיתl אימון אישי - Coachingl 21/07/2012 lצפיות: 19
  חני בורנשטיין

  אם גם כאשר אנחנו נמצאים בסביבה אוהדת, אנחנו חיים בתחושה של איום וללא יכולת לשינוי דפוסים והרגלים, זה אומר שאין לנו כלל גמישות נפשית. ושאנחנו מנוהלים באמצעות פחדים קדומים.

  על ידי: חני בורנשטייןl אימון אישי - Coachingl 16/07/2012 lצפיות: 39
  חני בורנשטיין

  ככל שאנחנו יותר תלותיים רגשית באחרים, מצב הרוח שלנו מושפע מאנשים אחרים. הסביבה היא זאת שעושה לנו מצב רוח. הסביבה היא זאת שמשפיעה על מצב הרוח שלנו אם יהיה לנו מצב רוח טוב או שיהיה לנו מצב רוח לא טוב.

  על ידי: חני בורנשטייןl אימון אישי - Coachingl 08/07/2012 lצפיות: 130

  כדי שנחייה את הבחירות שלנו, בהלימה לדברים החשובים בעינינו, כדי שנהייה אילו המנהלים את חיינו, אנו נדרשים ראשית להנהיג את עצמנו ולנהל את פעולותינו. כלומר עלינו לוודא שבכל אחד מתחומי חיינו הדברים מתנהלים לשביעות רצוננו ואנו מתקדמים בכיוון ובקצב הנכון לנו לחיים שאותם אנו רוצים לחיות ולא נסחפים רק אחרי משימות היום-יום. כל אחד מאיתנו הוא מנהל, מנהל של חייו...

  על ידי: יעל אשדl אימון אישי - Coachingl 01/06/2008 lצפיות: 287

  בכל זמן קיימת עבורנו הבחירה לעלות על נתיב השמחה . שמחה היא מצב פנימי שתלוי במחשבות שלנו, להיות בנתיב השמחה דורש מאיתנו פיקוח על הדברים שאנו מקדישים להם את מחשבותינו וזמנינו. כשאנו בשמחה אנו מרגישים טוב, עושים כל דבר יותר טוב, ממגנטים אלינו טוב והחיים יפים לנו...

  על ידי: יעל אשדl אימון אישי - Coachingl 21/05/2008 lצפיות: 68

  בחרתי להתייחס במאמר זה למושג החופש כפי שאני רואה אותו ולהזמין אתכם לתרגיל קטן שיעזור לכם להבהיר לעצמכם מהו ה'חופש' עבורכם. האם אתם מכירים את קלף "ההבנה" בטארות של אושו ? - הציפור המצוירת בקלף מסתכלת החוצה מתוך מה שנראה ככלוב, כלוב שהסורגים בו הם אשליה, דלתו פתוחה ... ואז מגיעה ההבנה - שהכלוב היה פתוח תמיד ושהשמיים היו שם תמיד עבורה כדי שתחקור אותם, היא רק צריכה להסכים לפרוש כנפיים ולעוף מחוץ לכלוב....

  על ידי: יעל אשדl אימון אישי - Coachingl 21/05/2008 lצפיות: 845

  "לא בגלל שהדברים קשים איננו מעיזים, בגלל שאיננו מעיזים הם קשים ..." (סנקה). היום, לאחר שהעזתי ושיניתי, אני מתחברת יותר מתמיד למשפט זה שנשאתי עימי לאורך כל תהליך השינוי שעברתי . כן, העזתי,שיניתי ואני חיה ... ואפילו בשמחה ובכיף!

  על ידי: יעל אשדl אימון אישי - Coachingl 21/05/2008 lצפיות: 601

  כדי לאפשר את ההתחדשות בחיינו,עלינו לפנות מקום, לשחרר את אותם דברים שכבר אינם משרתים אותנו, להיפטר מאותו מטען עודף שמכביד עלינו, חוסם ולא מאפשר לחידושים להיכנס לחיינו. אני מאמינה שלחיות את החיים זה להיות בתנועה - להתחדש , לנוע הלאה , לעזוב מאחורינו את כל אותם מקומות שכבר לא משרתים את הצמיחה שלנו ולנוע אל עבר נופים חדשים שאינם מוכרים לנו. הנכונות להיפרד מהישן היא תחילתו של תהליך ההתחדשות

  על ידי: יעל אשדl אימון אישי - Coachingl 27/04/2008 lצפיות: 158

  אני מברכת אותך על הבחירה שלך לקבל מחויבות על חייך , לתפוס את הגה חייך ולצאת לדרך, בחירה משמעותית וחשובה בפני עצמה. בשלב זה, עומדת לפנייך בחירה נוספת , לא פחות חשובה, בחירת המאמן האישי שלך לחיים , בחירת אותו אדם שילווה אותך בדרכך זו, יהווה עבורך מרחב מאפשר ותומך בדרך להשגת מטרותיך. מי יהיה אותו שותף לדרך ? איך אתה בוחר אותו ? מי יהיה זה "שיסיע אותך בכרכרה" מנקודת המוצא בהווה לעבר היעד שהצבת לעצמך ? מי יהיה זה שתוכל להרגיש נוח לחשוף בפניו את חלומותיך ? איך אתה בוחר את אותו אדם-חבר שיהיה הקרוב ב

  על ידי: יעל אשדl אימון אישי - Coachingl 27/04/2008 lצפיות: 115
  קרדיט המחבר
  קטגוריות מאמרים
  Quantcast